Polskie miesiące

https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/grudzien-1970/multimedia/129415,Dyskusja-online-Grudzien-03970-Fakty-i-konteksty-Szczecin-10-grudnia-2020.html
21.02.2024, 15:48

Dyskusja online: Grudzień '70. Fakty i konteksty – Szczecin, 10 grudnia 2020

Po 50. latach od Rewolty Grudniowej temat przebiegu buntu robotników nie jest dobrze znany opinii publicznej. Grudzień '70 najczęściej kojarzony jest ze strajkami jakie miały miejsce na Wybrzeżu wskutek podwyżki cen. Jednak jakie było tło tych dramatycznych grudniowych dni? Zapraszamy na dyskusję online z historykami z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL polecamy dyskusję online: „Grudzień '70. Fakty i konteksty”. 

Jakie było miejsce robotników w PRL i jaką pełnili role w komunistycznym systemie? Jak wyglądała pozycja i sytuacja społeczna  robotników w przededniu Grudnia '70. Dlaczego podwyżka cen stała się iskrą, która doprowadziła do buntów robotniczych na Wybrzeżu? Czy starć i ofiar można było uniknąć? O Faktach, mitach i kontekstach Grudnia '70 w Polsce rozmawiali:

  • prof. Padraic Kenney -  Indiana University (USA)
  • prof. Jerzy Eisler - Oddział IPN w Warszawie, Instytut Historii PAN
  • dr Michał Paziewski  - historyk i świadek historii
  • moderator dr hab. Sebastian Ligarski - Oddział IPN w Szczecinie

Zapowiedź

Transmisja

Opcje strony