Instytut Pamięci Narodowej

Polskie Miesiące

Grudzień 1981

Znaczki, Gazetka „Nasza krata”, Ręcznik z nadrukiem, matryce

IPN-Rz-071/71 t.1

3 matryce wykonane z tworzywa sztucznego (gumoleum) przyklejonego do kawałka drewnianej sklejki. Autor: Grzegorz Połeć. Na jednej matrycy widnieje napis: IV ROZBIÓR RZECZYPOSPOLITEJ 17 IX 1939, poza tym widoczne są: sowiecka gwiazda, hitlerowski orzeł, swastyka. Na drugiej matrycy matrycy znajdują się dwie flagi, jedna z sierpem i młotem oraz gwiazda pięcioramienna. Na trzeciej matrycy używanej do druku znaczków i nadruków na kopertach widnieje napis: KOMITET OBRONY ROBOTNIKÓW 23-IX-1976 R. POCZTA OBOZOWA 6 GR. Autor matryc: Grzegorz Połeć. Matryce znajdują się w kopercie z napisem: „Trzy sztuki matryc wykonanych z drewna, znalezionych i zabezpieczonych w toku przeszukania osoby Urszuli Połeć w dn. 2.10.1982 r. w Komańczy”. Urszula Połeć została wtedy aresztowana i zarekwirowano jej różne przedmioty, które otrzymała od męża – Grzegorza Połecia – internowanego w Obozie Internowania w Łupkowie.

Ręcznik z nadrukiem wykonanym techniką sitodruku o treści: TYLKO POD KRZYŻEM, TYLKO POD TYM ZNAKIEM POLSKA JEST POLSKĄ A POLAK POLAKIEM z krzyżem, Literą M (symbolizującą Matkę Bożą), orłem w koronie i napisem SOLIDARNOŚĆ (wykonanym „solidarycą”). Ręcznik został zarekwirowany podczas przeszukania Elżbiety Kensy w dn. 02-10-1982 r. w Komańczy, podczas jej powrotu z odwiedzin męża Tadeusza Kensego w Obozie Internowania w Łupkowie. 

14 znaczków Poczty Obozowej Nowy Łupków i Poczty Obozowej Załęże, 6 kopert i 1 karta pocztowa z nadrukami i stemplami Poczty Obozowej Nowy Łupków.

Gazetka „Nasza krata”, nr 19 z 17-09-1982 r. – wydawana w obozie dla internowanych w Nowym Łupkowie.

  •  

Opcje strony