Instytut Pamięci Narodowej

Polskie Miesiące

Czerwiec 1976

25 czerwca - 4.00

Na ulicach Płocka znaleziono kilka plakatów na kartkach A4, na których m.in. widniała namalowana farbami plakatowymi szubienica z zawieszoną pętlą i napisem PZPR.

25 czerwca -7.40

Na budynku przy ul. Kochanowskiego 15b odkryto napis, jaki pojawił się w nocy: „[C]h… z Gierkiem, dlaczego oni to robią. [C]h… z Gierkiem”. Przy ul. Obrońców Stalingradu 18 ktoś namalował czarna farba olejną napis „precz z PZPR”.

25 czerwca - Od rana

Przed płockimi sklepami tworzyły się długie kolejki.

25 czerwca - 6.00

Pierwsze ogniska strajkowe w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych. Strajkuje około stu pracowników Warsztatu Remontowego w Zakładzie Energetycznym.

25 czerwca - 7.00

Protestuje część robotników zatrudnionych w Przedsiębiorstwie Remontowo-Montażowym „Naftoremont”

25 czerwca - 10.00

Strajk wybucha w Zakładzie Mechanicznym (około 390 osób), gdzie domagano się przyjścia sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR oraz w Warsztacie Głównego Elektryka (około 60 osób). Protestują pracownicy Służby Remontowej pracujący przy instalacji polietylenu.

25 czerwca - 10.30

Po przerwie śniadaniowej strajkuje grupa pracowników Przedsiębiorstwa Robót Elektrycznych „Elektromontaż”.

25 czerwca - 11.00

Strajkować zaczęło kilkadziesiąt osób w Centralnych Warsztatach, a w Elektrociepłowni odbyło się zebranie załogi z kierownictwem. W Zakładzie Mechanicznym pojawił się I sekretarz KZ PZPR Jerzy Zalaszewski, ale jego argumenty nie trafiały do protestujących.

25 czerwca - 14.00

Koniec pierwszej zmiany. Przed halą Warsztatów Centralnych (m.in. Zakładu Mechanicznego – głównego ogniska protestu), w pobliżu Bramy nr 2 gromadziło się coraz więcej osób.

25 czerwca - 14.30

Tłum przed halą Warsztatów Centralnych liczy co najmniej 300 osób. Domagano się przybycia przedstawicieli dyrekcji, a nawet I sekretarza KC. I sekretarz KZ PZPR Zalaszewski ani sekretarz KW Edward Schmidt nie byli w stanie opanować sytuacji.

Wybierz Strony